Novinky

Dorty a lízátka
23. 5. 2024
Máte rádi sladké? Pak si přijdťe smlsnout na naší divadelní komedii Dorty a lízátka!
 

7. ROČNÍK BŘEZNOVÉHO FESTIVALU OCHOTNICKÝCH DIVADEL

Festivalové dění v Chaberském dvoře

Březen bývá v Chabrech divadelní. Nejinak tomu bylo i letos. Již 7. ročník mezi diváky i soubory oblíbeného festivalu ochotnických divadel slavnostně otevřel herec, režisér a fotograf Ondřej Kepka. Pan Kepka je velkým fanouškem amatérského divadla a nám bylo skutečnou ctí se s ním setkat, představit ho divákům a sdílet s ním festivalovou atmosféru. 

Prvním souborem, který v rámci festivalu vstoupil na divadelní prkna, bylo Divadlo AKORÁT s kusem PRAg. Pygmalion, které předvedlo klasickou hru v modernějším kabátě zasazenou do současnosti. Následovaly Mimořádné události v nastudování souboru OLDstars, umělecké skupiny, ve velice moderním a svižném zpracování. Do dne uzávěrky tohoto čísla Zpravodaje jsme měli možnost zhlédnout i pohádku Malenka na motivy Hanse Christiana Andersena ve zpracování Ilegumovy divadelní společnosti, příběhu holčičky, která se sama vydala do světa, potkala spoustu zvířátek a zažila různá napínavá dobrodružství a vše dobře dopadlo. O druhé polovině festivalu a letošním vítězi ceny divácké oblíbenosti vás budeme informovat v dalším čísle Zpravodaje.

Jsme rádi, že festival našel své stálé místo v kalendáři našich věrných diváků a těšíme se na dalších nejen festivalových představeních na viděnou.

Žijte s námi naše divadlo!

Za DIVOCH Ivana Fára

Ohlédnutí za chaberským festivalem

Letošní festival ochotnických divadel je za námi a tak shrňme jeho druhou část, jež se do uzávěrky dubnového Zpravodaje nevešla. Premiérově se na chaberském jevišti představili ochotníci z Nelahozevsi s Churchillovým Natěračem. I letos do Chaber zavítalo havlíčkobrodské Adivadlo, tentokrát s hrou francouzských autorů P. Palmade a Ch. Duthurona Na útěku. Chaberský spolek Divoch–Divadelní ochotníci chaberští představil svou letošní novinku - hru J. Břehového Sborovna, odehrávající se v prostředí středního odborného učiliště technologie masa. Čestné uznání si letos odnesla Ilegumova divadelní společnost za loutkovou pohádku O Malence.

Nesporným vrcholem festivalu a vítězem letošní divácké ceny pak bylo představení uměleckého souboru KUK! Zpátečníci Praha, kteří do Chaber přijeli s vlastní adaptací románu Kateřiny Tučkové Vyhnání Gerty Schnirch s názvem Gerta S. Na pozadí osudu brněnských Němců na konci 2. světové války a jejich odsunu z Československa staví hra diváka před dodnes ne zcela uzavřenou otázku kolektivní viny.

Konkrétní historickou událostí, o kterou se námět románu i hry opírá, je známý odsun brněnských Němců, historiky označovaný jako Brněnský pochod smrti. Gerta je jako dcera Němce, sympatizujícího s nacisty, a české matky, zařazena i se svou malou dcerkou do odsunu. Shodou okolností není nakonec do Rakouska odsunuta, ale po počátečním pobytu na statku v Perné se vrací do rodného Brna. Do města, které nepoznává, které už není tím předválečným Brnem, a kde jako poloviční Němka žije a dožije v nuzných podmínkách a společenské izolaci. 

Vedle výstižné adaptace, výborného režijního vedení a hereckých výkonů, zejména ústřední Gerty, překvapilo a zaujalo především scénické ztvárnění – děj se odehrává v hledišti mezi diváky, rozsazenými po obou stranách imaginárního mola, na němž defilují všechny hrající postavy, navíc z obou protilehlých stran. Ještě víc nás ale (mile) překvapilo, že téma hry si v tomto případě našli a prosadili sami herci. Vzhledem k tomu, že všem hercům je kolem 18 let (!), je snad šance, že téma bude jejich generací z odstupu mnoha desetiletí od oněch událostí časem znovu hlouběji reflektováno a snad jednou i definitivně uzavřeno. 

Pokud vás letošní ročník festivalu zaujal a potěšil, jsme tomu rádi, a už teď se spolu s vámi těšíme, co přinese ten příští! 

Hana Pištorová

Divoch – Divadelní ochotníci chaberští

           

Naši sponzoři

Dolní Chabry   NemoDiving - škola potápění   Kavárna Pod pavlačí   Renovace tonerových kazet

design & developed by trom © Divoch 2015